05:34 - NTB, Redaksjonen

Litauen klar til å kjempe – og har evakueringsplaner

Litauen har evakueringsplaner og står klar til å kjempe tilbake hvis Russland skulle angripe, sier landets statsminister.

Russiske trusler gjør at Litauen har måttet lage evakueringsplaner, forteller statsminister Mindaugas Sinkevičius til BBC.

– Vi vil kjempe tilbake, sier han hvis landet skulle bli angrepet.

Statsministeren sier om evakueringsplanene at de er utarbeidet med tanke på «ulike scenarioer». Han trekker fram et eksempel der en plan går ut på å få eldre mennesker ut fra byene på en betryggende måte og unngå trafikkork.

Landets innbyggere føler seg «konstant truet» av Russland, dels på grunn av droner som kommer inn i landets luftrom, ifølge statsministeren.

Litauen grenser mot Belarus og den russiske eksklaven Kaliningrad.

I forrige uke skjøt Nato-kampfly ned en drone som kom inn i litauisk luftrom. Russland har ikke kommentert hendelsen.