Kirsti Skogsholm får Åpenhetsprisen

Moren til de to 16 år gamle tvillingene som døde av overdose i Spydeberg i januar, Kirsti Skogsholm, får Mental Helses Åpenhetspris, melder NRK.

– Kirsti har belyst store problemer i forebyggingen og behandlingen av psykiske helseutfordringer og rusproblematikk blant unge. Ikke minst har hun vist hvor tung kampen for å bli hørt som pårørende er. Hun er en representant for pårørende og unge som ikke får hjelp, sier 2. nestleder i Mental Helse, Haakon Steen til kanalen.

Skogsholm får prisen for mot og åpenhet hun har vist i kampen for å belyse manglene i psykisk helsevern.

Tvillingene Mina Alexandra og Mille Andrea Hjalmarsen (16) ble funnet døde i Spydeberg natt til 8. januar.

– Da tvillingene utviklet alvorlige spiseforstyrrelser, fantes det ikke noe døgntilbud for dem der de kunne bli friske. Barnevernet kom inn som en hjelpende instans da jentene ble for syke til å bo hjemme, men heller ikke der var de trygge. Mille og Mina døde i januar i år av en overdose eter å ha utviklet rusproblemer, heter det i pressemeldingen fra Mental Helse Norge.

Moren har belyst store problemer i forebyggingen og behandlingen av psykiske helseutfordringer og rusproblematikk blant unge, ifølge organisasjonen.