Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
09:30:46

Nyhetsstudio

SisteMest lest
12. juni 2026, 12:19 - NTB

Kina advarer mot spionskilpadder

Kina anklager utenlandske aktører for å bruke skilpadder og fisk utstyrt med sensorer for å spionere på landet.

Havdyrene brukes til å lage undersjøiske kart over Kinas kystlinje, hevder landets myndigheter.

I et innlegg i sosiale medier uttaler Kinas sikkerhetsdepartement at internasjonale etterretningstjenester bruker «nye typer utstyr for spionasje» for å stjele sensitive havdata.

– Relativt store havdyr med sensorer festet til seg, er blitt oppdaget i visse farvann i Kina, sier departementet og nevner «spionskilpadder» og «spionfisk».

Disse sensorene skal ha samlet inn data om havmiljøet som vanntemperatur, saltholdighet og havstrømmer, og overført denne informasjonen til utlandet via satellitt.

I tillegg til diverse havdyr, anklager sikkerhetsdepartementet utenlandske grupper for å ta i bruk mer tradisjonelle metoder for å spionere på Kina. Blant annet nevnes bøyer med høypresisjonssensorer og utstyr plassert på lasteskip som er i stand til å fange opp landets «havnedynamikk» i sanntid.

Sikkerhetsdepartementet retter ikke anklagene sine mot noen navngitte aktører.

Kina og vestlige regjeringer har lenge anklaget hverandre for spionasje.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS