Kilder: Israel angrep Sør-Libanon 12 ganger etter våpenhvile-erklæringen
Israel har gjennomført luftangrep mot det sørlige Libanon etter at det ble kunngjort en våpenhvile, ifølge statlige libanesiske medier.
Nyhetsbyråene AFP, AP og Reuters siterte fredag ettermiddag ikke navngitte amerikanske tjenestepersoner som sier at det er inngått en våpenhvile mellom Hizbollah og Israel. Våpenhvilen ble bekreftet både av kilder i Hizbollah og Israel. Avtalen skal være utarbeidet av forhandlere fra USA og Qatar, med hjelp fra Iran.
Libanesiske sikkerhetskilder meldte imidlertid at Israel gjennomførte 12 angrep i løpet av de første 45 minuttene av våpenhvilen, noe som sår tvil om utsiktene for den.
150 luftangrep
Ifølge Reuters' amerikanske kilde skulle våpenhvilen tre i kraft klokka 16 lokal tid. Minst 47 mennesker ble drept og 97 såret i israelske angrep før dette, ifølge Libanons helsedepartement.
Det israelske militæret opplyser at de gjennomførte luftangrep mot mer enn 150 Hizbollah-posisjoner i løpet av natten og fredag morgen. Angrepene kom etter at Hizbollah avfyrte raketter mot israelske soldater i Sør-Libanon og drepte fire av dem, blant dem en bataljonssjef. Fire andre soldater ble såret i et droneangrep.
En ikke navngitt israelsk kilde sa tidligere fredag til nyhetsbyrået Reuters at partene «er i en våpenhvile» så lenge Hizbollah ikke angriper Israel.
– Da er vi i krigstid, sier kilden, som beskrives som høytstående. Israel kommer ikke til å trekke seg ut av området de har okkupert i Sør-Libanon, påpeker vedkommende.
Aldri forhandlet tidligere
Hvis opplysningene om våpenhvile stemmer, er det svært oppsiktsvekkende. Israel og den libanesiske Hizbollah-militsen har aldri tidligere forhandlet med hverandre offisielt. Hizbollah har også vært sterkt kritisk til forhandlingene mellom Libanons regjering og Israel, som har pågått med amerikanske meglere den siste tiden.
Israel har på sin side stemplet Iran-allierte Hizbollah som en terrorgruppe.
Israels statsminister Benjamin Netanyahu har gjentatte ganger sagt at det er uaktuelt for Israel å trekke israelske styrker ut av Libanon. Fredag fortsatte de israelske angrepene mot Sør-Libanon. Det pågikk også harde kamper mellom Israel og Hizbollah, og minst fire israelske soldater er drept, ifølge det israelske militæret.

