13:09 - NTB

Hetebølgen i Europa: Hundrevis av millioner europeere rammes

Det blir stadig satt nye varmerekorder i den pågående hetebølgen i Europa. Hundrevis av millioner av europeere rammes.

Minst 94 millioner mennesker opplever over 35 varmegrader onsdag, ifølge en analyse fra AFP. De fleste befinner seg i Frankrike og Spania.

Det franske nyhetsbyrået har kommet fram til tallet ved å bruke data fra tysk værmeldingstjeneste og befolkningstall for 2025 fra Joint Research Centre.

I tillegg til dem som får over 35 varmegrader, vil 350 millioner i Europa utenom Tyrkia oppleve 30 grader eller mer. Det utgjør neste to tredeler av den europeiske befolkningen.

Spansk rekord

Det spanske fastlandet har denne uka hatt den høyeste daglige gjennomsnittstemperaturen i juni siden 1950, opplyser det nasjonale meteorologiske instituttet.

Spania er i likhet med store deler av Europa rammet av hetebølge. Mandag ble det målt en daglig gjennomsnittstemperatur på 28,08 grader, etterfulgt av 28,17 tirsdag, opplyser spanske Aemet onsdag.

Den forrige rekorden var på 28,01 grader og ble målt 30. juni 2025, opplyser Aemet i en uttalelse der de legger fram foreløpige målinger.

Franske rekorder

Også Frankrike er sterkt preget av de høye temperaturene. I omtrent halve landet er det rødt farevarsel på grunn av varmen.

Tirsdag ble det satt ny varmerekord i Frankrike da det ble målt en gjennomsnittstemperatur på 29,8 grader. Dette er den høyeste gjennomsnittlige dag- og nattemperaturen registrert i Frankrike siden målingene begynte i 1947.

Varmest var Pissos sørvest i landet med hele 44,3 grader.

I Italia er det utstedt hetevarsel i 15 byer, blant dem Milano og Roma. I Torino og Milano gikk strømmen, da klimaanlegg fikk strømnettet til å knele. Myndighetene i Østerrike, Polen, Ungarn og Kroatia har også utstedt advarsler for deler av landet.

Varmen preger også Norge

Mens de særdeles høye temperaturene preger kontinentet, er også store deler av Norge preget av varme i disse dager. Men norsk hetebølge defineres av over 27 grader fem dager i strekk.

Det er Sør- og Østlandet som får det varmeste sommerværet i dagene fremover.

– Det blir finvær og varmt, og det er nok ikke umulig at det blir tropenetter noen av dagene, kanskje særlig i helgen slik det ser ut nå, sier statsmeteorolog Aslaug Skålevik Valved og iler til med definisjonen på tropenatt – som er at temperaturen holder seg over 20 grader hele natten.