Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
09:26:11

Nyhetsstudio

SisteMest lest
11. sep. 2025, 22:23 - NTB, Redaksjonen

Håp om rentekutt fører til rekorder på Wall Street

Dårlige jobbtall og skuffende, men ikke skremmende prisveksttall sendte alle de tre hovedindeksene på New York-børsen i retning rekorder torsdag.

Flere har søkt om dagpenger i USA den siste uka, noe som er nok et tegn på dårlige tider på det amerikanske arbeidsmarkedet. I tillegg har prisveksten økt fortere enn sentralbanken Federal Reserve håper, men ikke uventet fort – 2,9 prosent i august. Dermed forventer Wall Street at det kommer et rentekutt neste uke.

Det førte til en svært solid torsdag: Teknologitunge Nasdaq steg 0,7 prosent, den brede S&P 500-indeksen 0,8 prosent, og industritunge Dow Jones 1,4 prosent. Alle tre noterte rekordhøye kurser.

På topp lå streaminggiganten Warner Bros. Discovery, som steg 28,5 prosent etter rykter om at den enda større streaminggiganten Paramount Skydance forbereder et oppkjøp.

Oracle-aksjen, som har skutt til værs de siste dagene, falt med 6,5 prosent. Den svenske betalingsgiganten Klarna, som ble børsnotert i New York onsdag, falt 6,7 prosent torsdag etter en 15 prosent økning på første handelsdag.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS