Gode tall for lirypa, men færre skogsfuglkyllinger i år
Det er mye lirype i nord, og bestandene øker også mange steder i Sør-Norge. Den positive trenden fra de siste to årene fortsetter, viser årets telling av hønsefugl.
Som tidligere år varierer resultatene mest i Sør-Norge. Deler av Trøndelag og Nordland ligger på et relativt stabilt nivå for lirypa.
– Bestandene påvirkes av flere faktorer: forekomst av smågnagere, værforhold og rovdyr – spesielt rev og mår. Dette kan gi stor variasjon lokalt og regionalt, noe vi ser spesielt i Sør-Norge, sier Lars Rød-Eriksen. Han er prosjektleder for Hønsefuglportalen og forsker i Norsk institutt for naturforskning ( NINA).
Samtidig har skogsfugl og orrfugl fått færre kyllinger i nesten hele landet, selv om antall voksne stamfugler holder seg relativt stabilt.
For å sikre bærekraftig jakt framover gjennomfører NINA og Statskog nå et treårig eksperiment på 64 jaktfelt for å finne ut hvor mye fugl naturen tåler at det høstes.

