Frp åpner for skatteforlik, men krever store skattekutt
Frp holder døra åpen for å være med på et skatteforlik, men kommer samtidig med krav om store skatte- og avgiftslettelser.
– Fremskrittspartiet er klare til å forhandle om et skatteforlik med store skatte- og avgiftslettelser for folk og bedrifter, sier Frp-nestleder og finanspolitiske talsperson Hans Andreas Limi.
Skattekommisjonen leverte onsdag formiddag sine anbefalinger til finansminister Jens Stoltenberg (Ap). Jobben har vært å komme til en helhetlig skattereform. Målet var å nå bredt politisk, slik at den står seg over tid, uavhengig av hvem som har regjeringsmakt.
Bare Fremskrittspartiet har ikke hatt representanter med i kommisjonen. Men holder døra åpen for et forlik.
Frp vil fjerne formuesskatten, redusere inntektsskatt, halvere matmomsen og kutte i drivstoffavgiftene, slik at folk og bedrifter får mer økonomisk handlefrihet, og Limi mener at det ikke er noen grunn til å vente.
– Det siste folk trenger nå er skatte- og avgiftsendringer som bidrar til at varer og tjenester blir dyrere.
Høyre: Skattenivået er for høyt
Høyres leder, Ine Eriksen Søreide mener skattenivået i Støre-regjeringens tid er for høyt.
– Det er en tydelig beskjed jeg håper Støre tar på alvor, uavhengig av om det blir et forlik eller ikke.
Søreide forteller Høyre lenge har kjempet for å kutte skatten for arbeidsfolk og at det er bra at skattekommisjonen er så klar på at skattenivået må ned.
Dette er imidlertid ikke nok, mener Høyre lederen. De vil ha større skattelettelser for folk flest, og er klar på at formueskatten må fjernes.
– Folk fortjener større lettelser, og gründere vil fortsatt flytte til Sverige for å starte morgendagens bedrifter med dette forslaget.
Partiet er skeptiske til forslagene om økt skatt på primærbolig og fritidseiendom.
Rødt: Vil ha mer rettferdig system
Rødts representant i kommisjonen trakk seg i forrige uke. Partileder Marie Sneve Martinussen karakteriserer anbefalingene som en plan for forskjells-Norge på steroider.
– Rødt er positive til å diskutere endringer, men utgangspunktet må være at skattesystemet skal bli mer rettferdig, og ikke mindre, sier Rødt-leder Marie Sneve Martinussen.
Hun trekker fram økt skatt for pensjonister som noe Rødt ikke kan gå med på.
– Får kommisjonen viljen sin, vil flere eldre bli presset til å stå lenger i jobb enn helsa deres tåler fordi de ikke vil ha råd til å gå av med pensjon. Dette er et målrettet angrep på arbeidsfolk i tunge yrker, sier Martinussen.
SV: Sliter med å se grunnlaget for forlik
SV-leder Kirsti Bergstø sliter med å se at det skal være grunnlag for noe skatteforlik på tvers av partilinjene.
– Det er åpenbart at skattepolitikken må gjøres opp på rødgrønn side. Når ikke skattekommisjonen en gang klarer å bli enige om én sats på formueskatt og Frp står utenfor, så sliter jeg med å se at det skal være grunnlag for noe skatteforlik på tvers av partilinjene, sier hun i en uttalelse til NTB.
Mens Rødt trakk seg fra regjeringens skattekommisjon, valgte SV å ha en representant med for at venstresidens syn skulle bli hørt.
LO: Tungt ansvar
NHO-sjef Ole Erik Almlid mener det er nå arbeidet med et skatteforlik virkelig begynner.
- Stortinget må lande et godt forlik som styrker norsk eierskap, gründerskap og næringslivets konkurransekraft. Nå må partiene stå opp for næringslivet og norske arbeidsplasser for å finne gode løsninger som kan stå seg i mange år og bidra til å gjenoppbygge tilliten til Norge som investeringsland.
Ifølge LO-leder Kine Asper Vistnes er det ikke mulig å lage det hundre prosent perfekte skattesystemet og forene alle interesser i den totale enstemmighet.
– Det hviler nå et tungt ansvar på de politiske partiene, som nå skal vurdere de ulike løsningene. Jeg vil oppfordre dem alle om ikke å knytte unødig prestisje til enkelte forslag i utredningen. Det kan gjøre det vanskeligere å få til en bred løsning.

