Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
20:58:42

Nyhetsstudio

SisteMest lest
17:30 - NTB

Forsvarsmateriell mener svette ikke er problemet med ny uniform

De nye uniformene til Forsvaret har mange problemer, blant annet hull etter slitasje. Men svette er ikke et av dem, mener kommunikasjonsrådgiver i Forsvarsmateriell.

– Fra Forsvarsmateriells perspektiv er det ikke svette som er problemet, det er hulldannelsen som skjer når soldatene bruker kampskjortene. Naturlig nok svetter soldatene når de er i felt, sier seniorrådgiver Hilde Tank-Nielsen i kommunikasjonsenheten i Forsvarsmateriell til Teknisk Ukeblad.

Onsdag meldte VG at de nye kampskjortene til Forsvarsmateriell har et svetteproblem, og at det har ført til at Forsvaret slutter å bruke dem.

Tank-Nielsen mener svetteproblemet ikke er noe som kommer fra dem. I et informasjonsskriv fra Forsvarsmateriell om alle problemene de nye uniformene har, er svette ikke nevnt som en av dem.

– Når våte kampskjorter blir utsatt for friksjon fra for eksempel vest, sekk, belter og reimer, oppstår det hull, skriver Tank-Nielsen til avisa.

Det er en reklamasjonssak mellom Forsvarsmateriell (FMA) og produsenten Oskar Pedersen AS etter problemene med uniformene.

Uniformene er en del av et felles nordisk uniformsprosjekt.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
IFE
Derfor krever plugging av oljebrønner strålevernkompetanse
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS