13:44 - NTB

Forsvarets utdanninger kan bli godkjente fagskoler

Forsvarets fag- og funksjonsutdanninger kan gi formell dokumentasjon og studiepoeng, slik fagskoleutdanninger gjør. Det er nødvendig for at regjeringen skal oppnå forsvarsløftet.

– Vi vet at en vanlig årsak til at ansatte i Forsvaret slutter er at de ønsker å ta en sivil utdanning. Derfor har det vært viktig for regjeringen å få på plass dette tiltaket hvor vi styrker Forsvarets evne til å drive kompetansebygging, rekruttere flere, og ikke minst beholde kvalifisert og dyktig personell, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) i en pressemelding.

Det er helt avgjørende for å lykkes med gjennomføringen av forsvarsløftet, mener Sandvik.

Forsvarets fag- og funksjonsutdanninger kan derfor akkrediteres etter nasjonale kvalitetsstandarder for høyere yrkesfaglig utdanning.

– Regjeringen øker nå anerkjennelsen av Forsvarets utdanninger. Det gjør at militær kompetanse i større grad blir synlig og anvendbar utenfor Forsvaret, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap).

Det kan gi den enkelte ansatte større karrieremuligheter. I tillegg vil det bli enklere overgang mellom militær og sivil sektor og økt anerkjennelse av spesialistkompetanse.