Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
03:21:29

Nyhetsstudio

SisteMest lest
I går, 23:43 - NTB

Forsker: Hvaldimir var militærhval

Etter to års arbeid med Hvaldimir sier en seniorforsker ved Universitetet i Agder at han er sikker på at hvithvalen var en militærhval.

– Han har vært militærhval. Det kan jeg si med 100 prosent sikkerhet, sier Rasmus Worsøe Havmøller til NRK.

Havmøller er seniorforsker ved naturmuseum og botanisk hage ved Universitetet i Agder. De siste to årene har han forsket på Hvaldimir og arbeidet med å gjøre hvalen klar for en ny utstilling ved naturmuseet i Kristiansand.

Hvithvalen ble først oppdaget utenfor Rolfsøya i Finnmark i 2019. Da hadde han på seg seletøy merket «St. Petersburg», noe som førte til spekulasjoner om at han kunne være trent av den russiske marinen.

Seniorforskeren forteller at det ikke er mulig at Hvaldimir var fra området han først ble funnet i Norge. Genetikken viser nemlig at han kommer fra Okhotskhavet, mellom Russland og Japan.

– Sannsynligheten for at Hvaldimir har svømt fra Okhotskhavet, tilfeldigvis viklet seg inn i et seletøy, og deretter dukket opp langs den norske kysten, er ikke-eksisterende, sier han.

Hvaldimir ble funnet død utenfor Risavika i Sola i august 2024. Veterinærinstituttet har konkludert med at han døde av en bakterieinfeksjon.

Skjelettet og historien om Hvaldimir er nå del av en utstilling ved naturmuseet i Kristiansand.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Glasopor
Her må selv kutunnelen bygges med lette masser
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS