14:24 - NTB, Redaksjonen
Forsikringsselskaper utsteder ekstra dekning for Hormuz-fartøy
Flere forsikringsselskaper innen shippingbransjen er enige om å utstede en milliard dollar i ekstra dekning for fartøyer som seiler gjennom Hormuzstredet.
Londonbaserte Beazley uttaler fredag at de skal lede et «maritimt krigskonsortium» for å sørge for ekstra dekning via Lloyd's.
Målet er å sørge for at det faktisk er mulig for fartøyer å seile gjennom Hormuzstredet, som i praksis har vært stengt i mange uker på grunn av konflikten mellom USA og Iran. Dermed kan kanskje noe av flyten av olje og gass fra Persiabukta gjenopptas.
– Konsortiet er designet for å støtte opp om shippingsektoren med ekstra krigsforsikringskapasitet mens den håndterer en kompleks situasjon i rask endring i og rundt Hormuzstredet, heter det i en uttalelse fra Beazley.