Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
16:34:41

Nyhetsstudio

SisteMest lest
06. nov. 2025, 16:00 - NTB

FN-sjefen på klimatoppmøtet: Beskyldte verdens land for «dødelig uaktsomhet»

Under åpningen av klimatoppmøtet i Brasil erkjente FNs generalsekretær António Guterres at verden ikke har klart å sikre at den globale oppvarmingen holdes under 1,5 grader.

– Dette er et moralsk nederlag – og dødelig uaktsomhet, sa Guterres på talerstolen i byen Belém.

Han sa det nå er uunngåelig at den globale oppvarmingen overstiger 1,5 grader, noe han også tidligere har erkjent.

I sin tale under åpningen av møtet torsdag sa Guterres at skadene fortsatt kan begrenses hvis klimainnsatsen trappes opp.

– Vi kan velge å lede, eller å bli ledet til ruin, sa FN-sjefen.

– Ekstremistiske krefter

Å holde den globale oppvarmingen under 2 grader, og helst under 1,5 grader, er blant de viktigste målene i den internasjonale klimaavtalen som ble vedtatt i Paris for ti år siden.

Avtalen danner rammeverket for den internasjonale innsatsen for å begrense og håndtere den globale oppvarmingen.

Da Brasils president Lula da Silva talte under åpningen i Belém, langet han ut mot det han kalte «ekstremistiske krefter» som fabrikkerer falske nyheter og lyver om klimaendringene for å oppnå fordeler i valg.

Lula advarte også om at vinduet for å unngå katastrofale klimaendringer raskt er i ferd med å lukkes.

Beskyldte Trump for løgn

Rett etter Lula gikk Chiles president Gabriel Boric på talerstolen. Han beskyldte USAs president Donald Trump for å ha løyet under FNs hovedforsamling tidligere i høst.

Her kalte Trump klimaendringene tidenes største svindel.

Da Trump igjen ble president i januar, var han raskt ute med å kunngjøre at USA skulle ut av Parisavtalen – for andre gang.

Trump er ikke til stede i Belém, og Trump-administrasjonen har sagt at de heller ikke sender noen andre representanter på høyt nivå til klimatoppmøtet Cop 30.

Støre deltar

Heller ikke Kinas president Xi Jinping – lederen for verdens desidert største utslippsnasjon – er i Belém. Det er heller ikke Indias statsminister Narendra Modi.

Blant dem som har tatt turen, er Norges statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). I et intervju med NTB har han understreket viktigheten av å støtte opp om internasjonalt samarbeid i en tid der det ikke er enkelt.

Torsdag kunngjorde Støre at regjeringen over en tiårsperiode vil gi opptil 30 milliarder kroner i lån til et nytt fond for bevaring av regnskog.

Også Storbritannias statsminister Keir Starmer, Tysklands forbundskansler Friedrich Merz og Frankrikes president Emmanuel Macron har prioritert å dra til Belém.

– Avgjørende øyeblikk

Med i den britiske delegasjonen er tronarvingen prins William.

– Vi samles her i dag, i hjertet av Amazonas, i et avgjørende øyeblikk i menneskets historie, sa han i sin tale.

William advarte mot såkalte vippepunkter hvor naturens systemer «kan begynne å rakne».

Snittemperaturen på jorda nærmer seg 1,5 grader over førindustrielt nivå, og 2023 og 2024 var preget av overraskende store temperaturhopp.

Verdens meteorologiorganisasjon (WMO) kunngjorde torsdag at 2025 ligger an til å bli et av de tre varmeste årene som så langt er registrert.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Com4
Gir drivstoffbransjen sanntidskontroll
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS