Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
23:51:48

Nyhetsstudio

SisteMest lest
13:24 - NTB

Flere døde av hetebølgen i Europa enn av influensasesongen

Vanligvis er det i januar og februar at flest dør i Europa. I år døde flere da temperaturene skjøt til værs i slutten av juni.

Det viser samlede tall fra de 23 landene som melder inn data til European Mortality Monitoring Network, skriver New York Times.

Generelt bidrar influensasesongen på vinterstid til den høyeste dødeligheten i løpet av et år. De siste årene har imidlertid dødeligheten i sommermånedene økt kraftig. Under den kraftigste hetebølgen sent i juni døde rundt 16.000 mennesker mer enn vanlig i Europa.

Land etter land har registrert svimlende overdødelighet i løpet av sommeren. Torsdag meldte det tyske folkehelseinstituttet Robert Koch Institut at de hadde registrert rundt 14.000 varmerelaterte dødsfall i løpet av sommeren, hvorav 9600 skjedde i én uke i slutten av juni der flere steder i landet kom over 40 grader.

Samme dag melder Spania om 4500 varmerelaterte dødsfall siden 1. juni, Frankrike meldte onsdag om over 7300.

Det er særlig landene nordvest i Europa, der man ikke er vant til slike topper, at dødeligheten er uvanlig høy. Særlig eldre rammes hardt av hetebølgene.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
TU Event
Eks-spionsjef Ola Kaldager: – Naiviteten er nok blitt mindre
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS