Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
18:04:25

Nyhetsstudio

SisteMest lest
15. feb. 2024, 14:44 - NTB

Færre får hostevirus og korona for tiden, ifølge Folkehelseinstituttet

Forekomsten av influensa har vært stabil de siste par ukene. Samtidig har antall RS-virusinfeksjoner flatet ut, og vinterens koronabølge er så å si over.

Influensaaktiviteten er stabil etter at en ganske moderat topp ble passert i julen, heter det i Folkehelseinstituttets ukerapport om covid-19, influensa og andre luftveisinfeksjoner.

Videre venter FHI at vinterferieperioden vil føre til nedgang i influensasmitten framover.

Antallet nye influensainnleggelser er stabilt med 225 innleggelser i uke 6 etter 234 i uke 5. Det var 6 nye innleggelser i intensivavdeling med influensa i uke 6 etter 10 i uke 5.

RS-virusinfeksjoner, som ofte rammer barn, er ikke lenger økende. I uke 6 var det 185 nye innleggelser etter 241 uken før.

Innleggelser av koronasmittede har gått ned siden uke 50 med 76 nye i uke 6, etter 117 i uke 5. FHI skriver at vinterbølgen så å si er over.

– Smittevernrådene er å holde seg hjemme ved nyoppståtte luftveissymptomer dersom man føler seg syk. Alle bør også praktisere god hånd- og hostehygiene, skriver FHI i rapporten.

De råder også personer som er ekstra utsatt for alvorlig sykdom, om å vurdere å bruke munnbind innendørs i det offentlige rom i perioder med mye smitte.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS