12:28 - NTB

EU varsler grep mot høye energipriser i hele unionen

Alle sektorer i europas økonomi påvirkes av høye energipriser som følge av Iran-krigen, sier EU-kommisjonen, som varsler tiltak.

EU-kommisjonen jobber med flere tiltak for å hjelpe Europas bedrifter med å komme gjennom enda en energikrise, sier EU-kommissær for økonomi, Valdis Dombrovskis.

– Selv hvis krisen løses på kort sikt, vil konsekvensene merkes en stund fortsatt, sier han.

– Det eneste som er sikkert, er at alle sektorer i økonomien, fra vår tyngste industri til de minste små og mellomstore bedrifter, nå konfronteres med høyere energipriser, sier Dombrovskis.

Uttalelsen kommer under BDI Economic Forum i Hannover i Tyskland. Konferansen arrangeres av den tyske industriforeningen som samler industri og næringsliv.

Onsdag ventes det at kommisjonen vil legge fram et forslag for å bøte på de høye energiprisene. Det kan innebære lavere skatt på strøm, økt produktivitet i strømnettet og modernisering av utslippssystemet, sier han.

Han advarer samtidig mot å slippe de økonomiske bremsene for fort i et forsøk på å avverge konsekvenser av prisene. I etterkant av koronapandemien endte land som Frankrike med markant større gjeld fordi man gikk i store underskudd for å skjerme arbeidsplasser og virksomheter.

– Manøvreringsrommet vårt er mer begrenset enn tidligere. Vi må huske effekten av tidligere sjokk i økonomien, og huske de høye rentene.