Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
17:51:25

Nyhetsstudio

SisteMest lest
19. mai 2025, 11:17 - NTB, Redaksjonen

EU kutter vekstanslag på grunn av Trump-toll

Trusselen om handelskrig med USA gjør at EU kun tror på 1,1 prosent økonomisk vekst i 2025.

Høstprognosen var på 1,5 prosent vekst, men siden har altså USAs president Donald Trump varslet kraftige endringer i handelspolitikken til verdens største økonomi.

Den nye prognosen baserer seg på at USAs toll mot EU-landene ligger på 10 prosent for de fleste varer, men 25 prosent for stål, aluminium og biler.

For landene i eurosonen anslås veksten til 0,9 prosent i vårprognosen, mot 1,3 prosent i høstprognosen.

– Det er i stor grad på grunn av svakere globale handelsutsikter og større usikkerhet om handelspolitikken, heter det i prognosen.

Særlig EUs største økonomi, Tyskland, trekker i negativ retning. Her tror man på nullvekst. Enda verre står det til i Østerrike der det ventes resesjon med nedgang på 0,3 prosent.

I 2026 venter EU-kommisjonen vekst på 1,5 prosent for hele EU og 1,4 prosent i eurosonen.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS