Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
19:03:31

Nyhetsstudio

SisteMest lest
11. nov. 2025, 15:51 - NTB

Etter sju år blir det lettere å ferdes langs norskekysten for utenlandske skip

Tirsdag fullførte Kystverket en av de største moderniseringene av norske sjømerker. Nærmere 1800 fyrlykter langs kysten følger nå internasjonale retningslinjer for sjømerking.

Omleggingen har tatt sju år og innebærer at alle fyrlykter nå følger IALA-standarden, som er en internasjonal standard for sjømerking.

For sjøfarende betyr omleggingen at fyrlyktene langs hele kysten nå er i samsvar med internasjonale standarder. Utenlandske skip som seiler langs norskekysten, møter nå samme fargesystem som i resten av Europa, noe som reduserer risikoen for feilnavigering.

– Når du navigerer langs en kompleks og værutsatt kyst som den norske, kan farger og lyskarakter på fyrlyktene være forskjellen på trygg og utrygg seilas, sier Tatjana Eriksen, som leder planleggingsseksjonen i Kystverket, i en pressemelding.

Kystverket startet planleggingen i 2018, og har siden 2019 gradvis lagt om fargesektorene på alle fyrlyktene. Tirsdag ble Horten fyrlykt tent som den siste fyrlykten som ble lagt om.

I forbindelse med omleggingen har Kystverket også benyttet anledningen til å oppgradere til energieffektive LED-lys og fjernovervåkede løsninger.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS