Energiministeren om vann- og vindkraft: – Et kjærlighetsforhold
Energiminister Terje Aasland beskriver kombinasjonen av vind- og vannkraft som et kjærlighetsforhold. Med LO og NHO på laget vil han raskere få en bedre balanse mellom kraftformene.
– Fordi når det blåser, og den turbinen står og går, så kan du spare på vannet ditt til den tida hvor du virkelig trenger det. Det er som et kjærlighetsforhold mellom de to produksjonsformene, sier energiministeren (Ap) entusiastisk til NTB.
Aasland er på Arendalsuka for å snakke om energi. Tre år etter at regjeringen lanserte kraftløftet i samarbeid med partene i arbeidslivet, henger de langt etter.
Utbygging av ny kraft i Norge tar tid, og nå er tiden i ferd med å renne ut mens behovet for kraft stiger i rekordtempo.
Fredag la Aasland fram en pakke for raskere utbygging av vindkraft og mer nett i Stortinget. Rødt og Frp betegnet planene som henholdsvis et mageplask og en tabbe.
– Brenner litt på dass
I Arendal signerte LO, NHO og regjeringen under på en ny avtale som forplikter partene å jobbe for raskere nett- og kraftutbygging.
Regjeringen vil sammen med NHO og LO blåse nytt liv i samarbeidet fra 2023 for å nå målet om ferdige konsesjoner for 25 til 30 TWh ny fornybar kraft innen 2035.
– Nå brenner det litt på dass, innrømmer Aasland, som likevel avviser at han kjenner på desperasjon.
For både fagorganiserte og bedrifter er enige om at Norge trenger mye mer kraft framover. Men fordi debatten om man skal ha vindturbiner på land eller flytende til havs har vært så følelsesladet og vanskelig å stå i, har mange opplevd det som vanskelig å gå inn for nye utbygginger.
– Bidra sterkere
LO-leder Kine Visper Aspnes sier det er på tide å friske opp ambisjonene fra 2023.
Ikke siden 2019 er det gitt nye konsesjoner for vindkraft på land i Norge. Samtidig lovet regjeringen i 2023 et betydelig kraftløft med mer strøm og bedre nettforbindelser innen 2030. Nå må det fortgang til for å nå konsesjonsmålet.
– Det vi egentlig gjør nå, er at vi skal bidra ennå sterkere, særlig med å få debatten over på et mer konstruktivt spor, sier LO-lederen.
I samarbeidet med regjeringen lover LO og NHO å mobilisere internt i egne rekker for å skape framdrift om kraftutbyggingen. De skal tydeliggjøre konsekvensene potensiell kraftmangel kan få for arbeidsplasser og konkurransekraften for norske bedrifter.
– Nå kan det skje noe, og da må ikke Stortinget si nei på grunn av noen lettvinte populistiske løsninger. Nå må vi si ja. Nå trenger vi å få opp tempoet, ellers så vil dette faktisk bli en større krise enn vi har, enn vi har sett for oss tidligere, sier NHO-direktør Ole Erik Almlid.
Statsforvalteren mister rettigheter
Ifølge Aasland vil lovforslaget legges fram for Stortinget for behandling innen neste vår.
Det blir opp til utbyggerne å konsekvensutrede prosjektene og søke om konsesjon. Konsesjoner skal gis av NVE alene, og Statsforvalteren mister sin innsigelsesrett.
Med dette vil alle nye vindkraftprosjekter stå og falle med hver enkelt kommunes beslutning.
Regjeringen vil foreslå i neste års statsbudsjett at staten forskutterer deler av produksjonsavgiften til kommunene, slik at de får inntekter av kraftprosjektene allerede fra byggestart.
.png)
.jpg)