Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
19:46:37

Nyhetsstudio

SisteMest lest
16:18 - NTB

Eksplosjon og brann på tankskip utenfor Hvaler – brannen er slukket

Det har vært en eksplosjon og brann på et 123 meter langt tankskip utenfor Hvaler i Østfold. Brannen er slukket, og ingen personer er så langt meldt skadet.

– Besetningen er på 15 personer, og alle er gjort rede for, skriver politiet.

Kjemikalietankeren er 123 meter lang og befinner seg utenfor Storesand ved Skjærhalden.

Hovedredningssentralen Sør-Norge opplyser at hendelsen om brann og eksplosjon ble meldt klokken 15.33.

Klokken 17.22 skriver Hovedredningssentralen på X at brannen er slokket.

– Fremdeles noe røykutvikling. Kjøling pågår. Ingen skadede. HRS assisterer med relevante ressurser som kan bistå skipet. HRS koordinerer, skriver de.

Flere redningsskip rykket ut til stedet, men i 17.30-tiden er det kun én redningsskøyte ved tankskipet, samt et redningshelikopter, ifølge nettstedet Marine Traffic.

Politiet opplyser at det er redningsmannskaper om bord på skipet.

– Når det gjelder årsaken til brannen, så kommer vi tilbake med dette, skriver operasjonsleder Ronny Hellerud Samuelsen i politiloggen.

Hvaler-ordfører: – Det store marerittet

Ordfører Mona Vauger (Ap) i Hvaler kommune, sier til NTB at hun er glad for at det ser ut til å ha gått bra.

– Enn så lenge ser faren ut til å være over. De har slokket brannen, og det virker ikke å være fare for oljesøl, sier hun, og påpeker at det heller ikke synes å være noen personskader.

Ordføreren sier at hun har hatt hjertet helt opp i halsen mens dramatikken sto på.

– Jeg bor nord på Kirkøy og var hjemme og ute i hagen, da det kom et kraftig smell. Det var nesten kraftigere enn skikkelig tordenvær, og det var blå himmel. Da fryktet jeg at noe alvorlig hadde skjedd.

Hun sier at hun var bekymret for at det hadde gått hull på skroget.

– Dette er det store marerittet. Vi har beredskap for det, men det er virkelig noe vi frykter. Det har jo skjedd før, og vi kan jo risikere hele at hele skjærgården og naturområder blir tilgriset, sier hun.

Skal frakte svovelsyre

Klokken 16.18 skrev politiet at kapteinen om bord meldte at de hadde kontroll på brannen.

– Skipet skal angivelig frakte svovelsyre. Det er ikke meldt om noe utslipp per nå, skrev operasjonsleder Ronny Hellerud Samuelsen i Øst politidistrikt i politiloggen.

Livbåter ble gjort klare, men mannskapet har så langt ikke blitt evakuert.

Avviser melding om grunnstøting

Det er tankskipet Bergstraum hvor det har vært en eksplosjon, bekrefter daglig leder Siri-Anne Mjåtvedt i rederiet Utkilen, som eier tankskipet, til NTB.

Politiet meldte først at skipet hadde gått på grunn, men Mjåtvedt sier til NRK at dette ikke stemmer.

– Skipet har ikke gått på grunn, sier hun.

I en pressemelding omtaler rederiet brannen som «liten», og skriver at det ikke er meldt om noen personskader. Skipet ligger nå for anker.

– Mannskapet og landorganisasjonen jobber med å få situasjonen under full kontroll. Relevante myndigheter er varslet, og Utkilen samarbeider fullt ut med dem, skriver rederiet.

Årsaken til eksplosjonen og brannen er foreløpig ikke kjent. Rederiet melder at de vil iverksette en intern undesøkelse og komme med mer informasjon senere.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Com4
Gir drivstoffbransjen sanntidskontroll
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS