Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
16:06:27

Nyhetsstudio

SisteMest lest
09:30 - NTB, Redaksjonen

Ekspertens råd: Dette må du tenke på før du ferdes på isen

Mange vann og enkelte fjorder dekkes nå av blank is som frister til å finne fram turskøytene, men isen kan være farlig tynn.

Bunnefjorden i Oslo har stor tilførsel av ferskvann som legger seg på overflaten og fryser til. Dermed er den nå nesten helt dekket av is.

Tirsdag var Håvard Tørring og Frøydis Helen Tørring på en lang skøytetur der.

– Det var helt fantastisk i dag, det er ikke ofte det er så fint i Bunnefjorden, at isen har lagt seg så fint hele veien fra Breivoll og ut forbi Ingierstrand, forteller Håvard Tørring til NTB.

Vår fotograf møtte paret tilfeldigvis, og vi spurte selvsagt om isen er trygg.

– Av prinsipp sier vi aldri at isen er trygg å ferdes på, men ferdsel på naturis kan gjøres trygt. Det forutsetter at du har utstyr, kunnskap og går sammen med noen. Når jeg går alene, legger jeg inn større sikkerhetsmargin, sier Tørring.

Bruk isstav

Han er medforfatter av boken «Turskøyting i Norge», og har flere råd å komme med til de som vil prøve skøytene.

– Noe av det viktigste er bruken av isstav. Et kakk med den og jeg vet om isen bærer. Med isstaven vet jeg alltid hva jeg går på. Det er noe av det som gjør at du på en trygg måte kan ferdes på is som ingen har vært på før.

I tillegg har Tørring alltid ispigger på seg, for å kunne komme opp fra vannet hvis isen gir etter.

– I sekken har vi fult skift i en vanntett pose. Den gir oppdrift slik at du i stedet for å ligge ned til halsen i vann, så blir du liggende til et sted opp på magen eller brystkassa. Det gjør det veldig mye lettere å komme seg opp. Og etter å ha skiftet til tørt kan vi fortsette turen.

Hvis du går gjennom isen

Hvis du har uflaks og går gjennom isen, er det viktig å beholde roen.

– Det kalde vannet gjør at du får en naturlig trang til å hyperventilere. Det er viktig å beholde roen, og bruke det første halve minuttet til å roe ned pusten. Så kan du tenke på å komme deg opp av vannet. Vi planlegger for at det å gå gjennom isen er noe som kan skje, men at det skal være udramatisk.

Foreningen Turskøyting arrangerer kurs og øvelser for de som ønsker å begi seg ut på glattisen. I 2024 laget foreningen sammen med organisasjonen Flyt nasjonale isvettregler.

På Facebook kan man finne informasjon i den åpne gruppen Turskøyting på Østlandet, som har 16.500 medlemmer.

Oslo brann- og redningsetat sendte for øvrig tirsdag ut følgende beskjed på X:

«110-sentralen får henvendelser om ferdsel på is. Isen er fortsatt ny og det er store variasjoner på hvor trygg den er. Bruk sunn fornuft, hvis du er i tvil, er du ikke i tvil. Det er viktig å undersøke nøye, http://varsom.no kan bistå med indikasjoner.»

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS