Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
13:51:59

Nyhetsstudio

SisteMest lest
07:00 - NTB

DNB-rapport: Økonomisk opptur i vente neste år – men renten må opp først

Verdensøkonomien rister av seg oljekrisen og går mot lysere tider i 2027, mener DNB Carnegie. Nordmenn må likevel forberede seg på ny renteheving og svakere krone i høst.

Det viser rapporten «Økonomiske utsikter» fra DNB Carnegie, utarbeidet under ledelse av sjeføkonom Kjersti Haugland.

Bak de positive fremtidsutsiktene ligger en massiv global investeringsboom.

– Investeringer i teknologi, forsvar, infrastruktur og energi stimulerer økonomiene. Det bidrar til at vi unngår stagnasjon og høy arbeidsledighet med god margin i år, og vi anslår et økonomisk oppsving neste år, heter det i rapporten.

Venter to rentekutt i 2027

For Norges del spår DNB Carnegie at veksten i fastlandsøkonomien vil ta seg opp til rundt 1,5 prosent årlig de neste årene.

Prisveksten er likevel fortsatt for høy til at Norges Bank kan la styringsrenten ligge i ro.

– Den norske kjerneinflasjonen anslås å gjøre en rekyl i august, slik at Norges Bank følger sin opprinnelige plan om å heve et hakk til i september, til 4,50 prosent.

Først mot slutten av 2027 venter DNB Carnegie at årets to rentehevinger reverseres. Fremover ser de også for seg at den norske kronen vil holde seg svak sammenlignet med våre naboland og mot euroen.

Bakside

At det offentlige og private bruker milliarder på sikkerhet, beredskap og lokal produksjon har imidlertid en bakside.

– Prisen for den økte motstandskraften er høyere kostnader, inflasjonspress og økende statsgjeld, som igjen bidrar til høye renter, påpeker DNB Carnegie i rapporten.

De mener derfor at vi må innstille oss på at prisveksten her til lands vil holde seg over Norges Banks mål på 2 prosent i noen år til.

DNB Carnegie ser for seg at KPI-JAE, som er konsumprisindeksen sentralbanken ser nøye på når den setter styringsrenten, ligger på 3,1 prosent i år, 2,7 prosent neste år og 2,6 prosent i 2028.

Skal skyte fart

DNB Carnegie har også ferske prognoser for norske lommebøker, boliger og jobber:

* Etter en moderat prisvekst på 2,6 prosent i år og 3,7 prosent neste år, ventes det at boligprisene vil skyte kraftig fart i 2028 med en vekst på 6,5 prosent, og deretter 6,0 prosent i 2029.

* Lønnsveksten i år ender på 4,6 prosent før den avtar til 4,1 prosent i 2027 og 3,8 prosent i 2028. I 2029 faller den til 3,5 prosent, tror DNB Carnegie.

* Arbeidsmarkedet holder seg stabilt godt. Den registrerte arbeidsledigheten anslås å holde seg svært lav på mellom 2,1 og 2,3 prosent de nærmeste årene.

Tror oljeprisen skal ned

Etter at oljeprisen nådde nesten 120 dollar fatet i mars som følge av Iran-krigen, venter DNB Carnegie at den skal ned mot 80 dollar i løpet av andre halvår.

I rapporten advarer de imidlertid om at faren ikke er over dersom konflikten mellom USA og Israel og Iran trappes opp igjen.

– Om partene ikke lykkes å komme til enighet om en måte å gjenoppta skipstrafikken gjennom Hormuzstredet på, kan olje- og gassprisene stige videre i stedet for å avta. Det vil dempe den økonomiske veksten og øke inflasjonen, heter det i rapporten.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Standard Norge
Livsfarlige eksplosjoner skjer også i norske bedrifter - slik kan de unngås
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS