14:31 - NTB, Redaksjonen

Dette har skjedd i Midtøsten så langt i dag

Israel og USA gikk lørdag 28. februar til angrep mot Iran. Her er en oversikt over de hittil viktigste hendelsene torsdag 2. april.

Iran varsler knusende svar på Trumps bombetrussel

Iran truer med å rette knusende angrep mot USA og Israel etter at president Donald Trump i en tale natt til torsdag sa at Iran skal bombes «tilbake til steinalderen».

– Vær forberedt på våre enda mer knusende, mer omfattende og ødeleggende handlinger, het det i en uttalelse fra det iranske forsvarets operative kommando, gjengitt på statlig TV.

Iransk rakettangrep mot Israel etter Trumps tale

Fire ballistiske raketter ble ifølge den israelske hæren skutt mot det nordlige Israel natt til torsdag, kort tid etter at president Donald Trump uttalte at krigen mot Iran nærmer seg slutten og at hovedmålene snart er oppnådd. Ingen av rakettene forårsaket skader, ifølge The Times of Israel.

Pasteur-instituttet i Teheran rammet i angrep

Det over 100 år gamle Pasteur-instituttet i Teheran er rammet i et angrep og har fått omfattende skader, ifølge det iranske helsedepartementet. Det er ikke meldt om drepte eller sårede.

Ifølge Irans visehelseminister er minst 190 helseinstitusjoner rammet i amerikanske og israelske angrep siden 28. februar.

Iran: Har angrepet USA-tilknyttede stålverk i regionen

Iran har angrepet flere USA-tilknyttede stålverk og aluminiumsfabrikker i regionen, opplyser Revolusjonsgarden til statlige iranske medier.

USA og Israel har den siste uka gjennomført gjentatte angrep mot to av Irans største stålverk, som begge er satt ut av drift.

Dersom angrepene fortsetter vil Iran trappe opp sin angrep mot tilsvarende mål i regionen, advarer Revolusjongarden.

Ekspert: Iran har fortsatt betydelig militær kapasitet

Militæranalytiker Andreas Krieg ved King's College London avviser påstandene fra USAs president Donald Trump og forsvarsminister Pete Hegseth om at Irans militære styrker er nøytralisert.

– Vi er langt unna en situasjon der iranerne ikke er i stand til å avfyre prosjektiler inn i Gulfen, eller til og med inn i Israel, sier Krieg til Al Jazeera.

Børsnedgang i Asia og Europa etter Trumps tale

Asiatiske og europeiske børser falt torsdag etter president Donald Trumps tale, der han beskrev de amerikanske angrepene mot Iran som en stor suksess, men varslet ingen snarlig slutt på krigen. Nikkei-indeksen i Tokyo stengte 2,7 prosent ned.

Dax-indeksen i Frankfurt var noen timer før stenging 2,6 prosent ned, mens CAC 40-indeksen i Paris var 1,5 prosent ned.

Macron hardt ut mot Trump

President Emmanuel Macron sier det er urealistisk å tro at Hormuzstredet kan gjenåpnes ved bruk av militærmakt.

Han sier også at angrep på Iran ikke vil løse atomspørsmålet på lang sikt og anklager president Donald Trump for til stadighet å motsi seg selv.

Iran: Ingen planer om å høyanrike uran

Irans ambassadør til IAEA, Reza Najafi, fastholder at anklagen om at landet planlegger å anrike uran til et nivå som kreves i atomvåpen, er «løgn». Han advarer også mot angrep på sivile atomanlegg, etter at USA og Iran de siste ukene har gjennomført tre angrep nær atomkraftverket i Bushehr.

– Ethvert angrep på atomkraftverket vil være i klar strid med folkeretten, sier Najafi.