Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
21:39:29

Nyhetsstudio

SisteMest lest
02. des. 2024, 13:18 - NTB, Redaksjonen

Danmark åpner opp for felles EU-lån

Danmark gjør helomvending og åpner nå opp for nye felles EU-lån for å styrke unionens konkurransekraft.

– Jeg kan ikke se hvordan vi skal greie å finansiere dette på vanlig måte, sier Danmarks statsminister Mette Frederiksen i et intervju med Ritzau.

– Sett med europeiske briller er jeg ikke i tvil om at vi blir nødt til å foreta alle disse investeringene, ellers taper vi ganske enkelt vår evne til å være i forkant eller vår globale innflytelse, sier hun.

Danmark har tidligere vært imot å ta opp nye EU-lån.

Danmark blir sammen med Sverige, Nederland og Østerrike gjerne omtalt som «de nøysomme fire» som kjemper for å holde igjen på EU-budsjetter.

Frankrike har på sin side gått i bresjen for å ta opp nye lån for å kunne investere i blant annet grønn omstilling og forsvarsindustrien.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS