Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
21:28:29

Nyhetsstudio

SisteMest lest
06. juli 2024, 08:45 - NTB

Dårlig sommervær har gitt lave strømpriser

En regnfull juni i store deler av landet har holdt strømprisene nede, viser tall fra Fornybar Norge.

Både snøsmelting og nedbør gjorde at vannkraftproduksjonen ble høy i juni, og dermed lå prisene på omtrent samme nivå som i mai i år. Strømregningen i juni for husholdninger som har et vanlig strømforbruk, vil ligge på cirka 830–1100 kroner. Det er litt lavere enn i mai.

I Sør-Norge var gjennomsnittlig spotpris for juni omtrent 50 prosent lavere enn samme tid i fjor, og det laveste for en junimåned siden 2020. Det var kun Sverige av de landene Norge har kraftutveksling med, som hadde lavere strømpriser enn Norge.

Fornybar Norges strømprisindeks viser forventet strømregning, inkludert nettleie og andre skatter og avgifter, for juni måned.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS