Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
05:11:29

Nyhetsstudio

SisteMest lest
I går, 22:33 - NTB

Brudd i forhandlinger for flyplassansatte – fare for streik i fellesferien

Det er brudd i forhandlingene mellom HK Norge og NHO Luftfart. Tariffoppgjøret går dermed over til mekling.

Oppgjøret omfatter rundt 1200 flyplassansatte, som blant annet jobber på innsjekk, gate og billettskranker.

Hvis det ikke blir enighet hos Riksmekleren, blir det streik. Foreløpig er ingen dato satt hos Riksmekleren, men det er ifølge HK Norge stor fare for konflikt på norske flyplasser inn i fellesferien.

Bruddet kommer som følge av uenighet om helheten i forhandlingene, men det har vært økonomi og kompetanse som har vært avgjørende, ifølge HK Norge.

– Vi har ikke blitt møtt på våre krav, og vi opplever at NHO Luftfart ikke kommer oss i møte sier forbundsleder i HK Norge, Christopher Beckham.

Han hadde håpet at partene kunne komme til enighet uten mekling, og uttrykker skuffelse over bruddet.

– Vi kom inn i forhandlingene med en klar ambisjon om å bli enige, men arbeidsgiversiden har ikke ønsket å diskutere, sier Beckham.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS