10:06 - NTB

Britene har fått kalde føtter – vil vente med å gi Chagosøyene tilbake til Mauritius

Storbritannia setter planen om å gi Chagosøyene tilbake til Mauritius på pause etter at Donald Trump kritiserte britene for idioti i forbindelse med saken.

Øygruppas største øy Diego Garcia huser en viktig amerikansk-britisk militærbase.

Statsminister Keir Starmer sier nå at regjeringen først vil ha grønt lys fra USA.

– Vi har alltid sagt at vi kun vil gå videre med avtalen hvis den har støtte fra USA, sier en talsperson for regjeringen lørdag.

I begynnelsen av året sa Trump at avtalen var «en stor feil», og han anklaget også britene for å ha være svært dumme og svake. Tidligere har han sagt at avtalen var den beste britene kunne fått.

Storbritannia og Mauritius har i flere tiår vært uenige om øygruppens status. Men i fjor vår greide de å bli enige om en avtale om tilbakeføring. Den innebar at Storbritannia skulle kunne beholde kontrollen over den strategisk viktige militærbasen ved hjelp av en 99 år lang leieavtale. I tillegg var USA sikret rett til å bruke basen.

Chagosøyene ligger i Indiahavet og ble tidligere styrt at det franske og senere det britiske kolonistyret i Mauritius. Under planleggingen av Mauritius' selvstendighet, ble Chagosøyene skilt ut som et separat territorium, som Storbritannia beholdt. Befolkningen på øyene ble tvangsflyttet i 1971.