I går, 10:37 - Redaksjonen

Betydelig fall i naturskadeerstatninger i 2025

Totalt forårsaket naturkatastrofer skader for rundt 224 milliarder dollar i verden i 2025, en sterk nedgang fra fjoråret, ifølge reassuranseselskapet Munich Re.

Tallet var nesten 40 prosent lavere enn i 2024, delvis fordi ingen orkan traff det amerikanske fastlandet for første gang på flere år.

Til tross for en nedgang i naturskadeerstatninger, advarer Munich Re, som er verdens største reassuranseselskap, om et forutseende bilde preget av ekstremvær.

– Det store bildet var foruroligende med tanke på flom, kraftige stormer og skogbranner i 2025, skriver selskapet i sin årsrapport.

LA-brannene var dyrest

Den dyreste katastrofen i løpet av 2025 var skogbrannene i Los Angeles i januar. Da gikk omtrent 53 milliarder dollar tapt, hvorav rundt 40 milliarder var forsikret.

Selskapet skylder på klimaendringer som årsaken til mange av verdens naturkatastrofer, og mener det bare er tilfeldigheter som gjorde at verden slapp unna enda større tap.

– Planeten har feber, og som følge av det ser vi en opphopning av alvorlige og intense værhendelser, sier Munich Res sjefsklimatolog Tobias Grimm til nyhetsbyrået AFP.

– Jorden fortsetter å varmes opp. Mer varme betyr mer fuktighet, kraftigere nedbør og høyere vindhastigheter. Klimaendringer bidrar allerede til ekstremvær, advarer Grimm.

Oppgang i menneskelig tap

Etter Los Angeles-brannene, var den dyreste katastrofen et jordskjelv som rammet Myanmar i mars, med anslåtte tap på rundt 12 milliarder dollar.

Til tross for at de økonomiske tapene av naturkatastrofer sank i 2025, steg antall døde.

Rundt 17.200 mennesker mistet livet i naturkatastrofer verden over i 2025, mens det tilsvarende tallet i 2024 var på rundt 11.000.

(©NTB)