Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
13:52:27

Nyhetsstudio

SisteMest lest
03:30 - NTB

Amerikansk-koreansk militærøvelse kuttes med seks dager

Den felles militærøvelsen mellom Sør-Korea og USA som startet mandag, vil bare vare i fire dager, seks dager kortere enn først planlagt.

Det bekreftet sørkoreanske myndigheter onsdag.

I en uttalelse fra landets øverste militære ledelse står det at den årlige øvelsen Ulchi Freedom Shield avsluttes 21. august, på anmodning fra USA. Opprinnelig skulle øvelsen, som startet mandag 17. august, ha vart til 27. august.

Onsdagens bekreftelse kom etter at USAs president Donald Trump sa søndag at han hadde gitt forsvarsminister Pete Hegseth ordre om betydelig reduksjon i øvelser med Sør-Korea.

Trump begrunnet beslutningen med forholdet til Nord-Koreas leder Kim Jong-un.

– På grunn av mitt svært gode forhold til Kim Jong-un i Nord-Korea er jeg ikke fornøyd med at USA for lenge siden gikk med på å delta i felles militærøvelser med Sør-Korea, sa Trump.

Han sa at øvelser med Sør-Korea både er kostbare og sender et «helt upassende og fiendtlig» signal til Nord-Korea.

Nord-Korea fordømmer jevnlig de amerikansk-sørkoreanske militærøvelsene og omtaler dem som forberedelser til en invasjon.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Standard Norge
Livsfarlige eksplosjoner skjer også i norske bedrifter - slik kan de unngås
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS