Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
10:56:07

Nyhetsstudio

SisteMest lest
27. feb. 2025, 18:56 - NTB

97 prosent fortsatt på frifot etter at 27.000 laks rømte fra oppdrettsanlegg

Det er tre uker siden 27.000 laks rømte fra oppdrettsgiganten Mowis anlegg i Dyrøy kommune. 97 prosent av dem er fortsatt på frifot.

Søndag avsluttet Mowi gjenfangsten.

– Mowi har vært pålagt å drive utvidet gjenfangst i et større område, men på bakgrunn av fallende og lav gjenfangst ble dette avsluttet, skriver kommunikasjonsrådgiver Vegard Oen Hatten i Fiskeridirektoratet i en epost til NRK.

Det var natt til søndag 9. februar at om lag 27.000 rømte fra oppdrettsanlegget da en fiskemerd havnet under vann.

Onsdag kveld var gjenfangsten på 711 fisk, opplyser kommunikasjonsdirektør Ola Helge Hjetland i Mowi. Dette utgjør om lag 2,5 prosent av den rømte fisken.

Hjetland sier at ekstremt vær gjorde at det ikke var mulig å iverksette gjenfangstfiske umiddelbart etter at laksen rømte.

– Det er selvsagt beklagelig, sier han.

Fiskeridirektoratet skal utarbeide en tilsynsrapport og kan komme til å gi Mowi pålegg knyttet til utfiske av rømt laks i fremtiden.

Tidligere i februar utlovet Mowi en dusør på 500 kroner per laks etter rømmingen. Fisk som ble fanget av registrerte fiskere, kunne leveres på fiskemottak i omkringliggende kommuner.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS