Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
06:11:07

Nyhetsstudio

SisteMest lest
13. nov. 2025, 18:15 - NTB

Nordiske og baltiske land lover støttepakke på fem milliarder kroner til Ukraina

Norge og de andre landene i Norden og Baltikum går sammen om å finansiere en militær støttepakke på fem milliarder kroner til Ukraina.

– Norge har tatt til orde for at flere land i Europa bør delta for å finansiere mekanismen, og jeg er glad for at NB8-landene nå står sammen om militær støtte til Ukraina, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) i en pressemelding.

Midlene skal gå til kjøp av amerikanske våpen og annet forsvarsmateriell gjennom det såkalte Purl-programmet, som USAs president Donald Trump og Nato-sjef Mark Rutte lanserte i juli.

Norge bidrar med to av de fem milliardene i støttepakken. Sverige, Danmark, Finland, Island, Latvia, Litauen og Estland skal bidra med de tre siste milliardene.

Det norske bidraget kommer fra Nansen-programmet. Totalt har Norge nå gitt og forpliktet seg til å gi 142 milliarder kroner til Ukraina fra 2022 til 2025.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS