Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
07:06:53

Nyhetsstudio

SisteMest lest
20. sep. 2025, 09:46 - NTB

Forsvarets nye uniformer revner

Forsvarets uniformssystem til 15.000 kroner per soldat kan ha alvorlige kvalitetsproblemer. Soldater rapporterer om hull og rifter etter få ukers bruk.

– Det kommer fort hull, forteller flere av soldatene ved Jarfjord grensestasjon i Garnisonen i Sør-Varanger til Forsvarets Forum.

Det nye Nordic Combat Uniform-systemet (NCU), som ble rullet ut i januar, har vist seg å ha flere feil. Soldater opplever særlig at den lette garnisonsuniformen revner og falmer raskt.

Forsvarsmateriell erkjenner utfordringene. Prosjektleder Veronica Eng sier at problemene har vært kjent i rundt et halvt år.

– Det kom ikke fram noen informasjon under testingen som tilsa at problemene som nå har oppstått med den lette uniformen var å forvente, sier Eng.

Forsvarsmateriell jobber nå med leverandørene for å finne løsninger. Flere potensielle forbedringer i tekstil og konstruksjon er under utvikling.

Hovedleverandøren, Oskar Pedersen AS bekrefter at de tidlig ble oppmerksomme på tilbakemeldingene.

– Vi jobber med å identifisere årsakene, og mener vi har god kontroll på dette, sier daglig leder Truls Oskar Pedersen.

Problemene er ikke unike for Norge. Finland rapporterer om lignende erfaringer med NCU-systemet, som er et felles prosjekt mellom Norge, Sverige, Danmark og Finland.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Com4
Gir drivstoffbransjen sanntidskontroll
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS