Akademia sliter med mannsdominans i realfag
Matematikk, IKT- og teknologifagene har fortsatt for få kvinnelige forskere, ifølge en internasjonal evalueringsrapport bestilt av Forskningsrådet. Det skriver nyhetstjenesten til Komité for kjønnsbalanse og mangfold i forskning, Kifinfo.
Dårlig kjønnsbalanse blir i rapporten trukket fram som en svakhet og en trussel for disse fagene.
Ekspertene i evalueringsrapporten anbefaler mentorer og karriereplaner, for sterke kvinnelige doktorgradsstipendiater og utenlandske postdoktorer, som tiltak for forskningsinstitusjonene i Norge.
I tillegg til at kjønnsbalansen må bedres, påpeker evalueringen at det kreves en innsats også for mangfold i matematikk, IKT og teknologi i Norge. Norge mangler imidlertid mangfoldstall ettersom det ifølge rapporten er vanskelig å få tak i data om mangfold – annet enn kjønn.
Fagevalueringer av forskning i Norge går helt tilbake til 90-tallet, skriver Forskningsrådet på sine nettsider. Forrige gang matematikk, IKT og teknologi ble evaluert, i 2012 og 2015, sto det lite om den manglende kjønnsbalansen i rapportene.