Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
10:14:31

Nyhetsstudio

SisteMest lest
27. aug. 2025, 10:19 - NTB

IAEAs atominspektører er tilbake i Iran

– Det første teamet med IAEA-inspektører er tilbake i Iran, sier lederen for Det internasjonale atomenergibyrået, Rafael Grossi.

Etter at Israel og USA i juli gikk til angrep på iranske atomanlegg, satte Iran samarbeidet med IAEA og deres inspektører på pause.

Begrunnelsen var at IAEA unnlot å fordømme angrepene.

– Når det gjelder Iran, er det mange anlegg. Noen ble angrepet, andre ikke. Vi diskuterer nå hvilke praktiske ordninger som kan iverksettes for å lette gjenopptakelsen av vårt arbeid der, sier Grossi til Fox News.

Bekrefter

Irans utenriksminister Abbas Araghchi bekrefter at IAEA-inspektørene er tilbake i landet med myndighetenes velsignelse.

– Men det foreligger ennå ingen endelig samarbeidsavtale med IAEA, sier han.

Ifølge ham skyldes returen først og fremst at det skal skiftes brensel i atomreaktoren ved Bushehr-kraftverket, noe som krever nærvær av internasjonale inspektører.

Atomavtale

Utsendinger fra Iran og de såkalte E3-landene – Storbritannia, Frankrike og Tyskland – møttes tirsdag i Wien til en ny runde med samtaler i et forsøk på å holde liv i atomavtalen fra 2015.

Irans viseutenriksminister Kazem Gharibabadi, som deltok i samtalene, sa at det var «på høy tid» for den europeiske trioen «å ta det rette valget og gi diplomatiet tid og rom».

USA trakk seg fra avtalen i 2018, forrige gang Donald Trump var president. Det fikk også Iran til å gå bort fra deler av avtalen, blant annet ved å trappe opp anrikningen av uran.

Kilder: E3 vil gjeninnføre sanksjoner

E3-landene har gjentatte ganger truet med å gjeninnføre sanksjoner som ble opphevet da atomavtalen ble inngått. Onsdag ettermiddag forteller kilder til Reuters at europeerne nå trolig vil gjøre alvor av truslene.

Sanksjonene kan komme til å gjeninnføres så tidlig som torsdag, ifølge kildene. Det tar imidlertid 30 dager før sanksjonene trer i kraft fra de er varslet.

– Forhandlingene starter for alvor så fort brevet til FNs sikkerhetsråd er sendt inn, sier en av kildene, som ønsker å holde seg anonym.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS