Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
18:28:02

Nyhetsstudio

SisteMest lest
03. aug. 2025, 02:27 - NTB

Nytt utbrudd i Lewotobi-vulkanen i Indonesia – sender aske 18 kilometer opp

Vulkanen Lewotobi Laki-Laki på den indonesiske øya Flores hadde et kraftig utbrudd lørdag, og sendte en askesky opptil 18 kilometer opp i atmosfæren, opplyser landets geologiske myndigheter.

Ifølge Senteret for vulkanologi og geologisk fareforebygging drev den mørke askeskyen i retning sørvest, vest og nordvest.

Farenivået for vulkanen er fortsatt det høyeste, og innbyggere og besøkende er bedt om å holde seg minst 6 til 7 kilometer unna.

Utbruddet førte til forsinkelser for minst sju innenriksflygninger fra ferieøya Bali, men flyplassen opererte ellers normalt.

Lewotobi Laki-Laki er én av to topper i vulkankomplekset og har vist økende aktivitet de siste årene. Under forrige utbrudd fredag ble asken sendt 10 kilometer opp. I november i fjor mistet ti personer livet da vulkanen slynget glødende stein flere kilometer av gårde.

Indonesia ligger langs Stillehavets «ildring» og har over 120 aktive vulkaner, noe som regelmessig påvirker flytrafikken, særlig i landets østlige områder.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS