Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
12:10:16

Nyhetsstudio

SisteMest lest
29. juli 2025, 10:31 - NTB

Forskere vil måle cruiseskip-støy for fisker på Svalbard

Forskere vil sette ut mikrofoner på Svalbard for å se om fisker blir plaget av cruisenæringen. Forsøkene kan imidlertid hindres av militære behov.

– Det er gjennomført en del støyundersøkelser på hval og andre sjøpattedyr på Svalbard, men så vidt jeg vet ikke på fisk, sier forsker og prosjektmedarbeider Kristbjörg Edda Jónsdóttir i Sintef Ocean til Svalbardposten.

Sammen med Unis planlegger Sintef å sette ut undervannsmikrofoner for å undersøke støynivået. Forsøkene skal blant annet skje i Adventfjorden og Dicksonfjorden ved Svalbard.

Forskerne ønsker å måle støynivået for å kunne finne ut hvor mye fisken stresses. Særlig ønsker de å måle støyen fra de mange cruiseskipene som besøker havna.

Lytteutstyret skal stå ute i to uker før det tas opp og lydfilene analyseres.

Forskerne har søkt tillatelse fra Kystverket, som er i tvil om det vil forstyrre forsvars- og beredskapsinteresser i farvannet. De koblet derfor rutinemessig inn Forsvarets operative hovedkvarter (FOH), Forsvarets forskningsinstitutt og Sysselmesteren.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS