Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
17:04:05

Nyhetsstudio

SisteMest lest
26. juli 2025, 13:05 - NTB

Makspris på 1,10 kroner per kWh for strøm søndag

Søndag blir det høyest strømpriser i Sørvest-Norge. Mellom klokken 21 og 22 vil strømprisen der ligge på 1,1 kroner per kilowattime (kWh).

I Sørøst-Norge blir prisen 84,8 øre per kWh på sitt høyeste, i Midt-Norge blir den 21,2 øre, i Nord-Norge blir den 2,9 øre, og i Vest-Norge blir den 20,2 øre, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer merverdiavgift (25 prosent), forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville landets høyeste makspris vært på 1,61 kroner. I Nord-Norge er det ingen moms på strøm til husholdninger, og i Finnmark og Nord-Troms slipper husholdninger og offentlig forvaltning også å betale forbruksavgiften.

En kilowattime tilsvarer strømbruk på én kilowatt over én time. En dusj på ti minutter bruker i snitt rundt 4,5 kWh, men det avhenger av temperatur og hvor mye vann dusjhodet leverer.

Den laveste kWh-prisen søndag blir mellom klokken 9 og 10 på formiddagen i Nord-Norge, da på 1,2 øre. Prisen per kWh blir på sitt laveste i Sørøst-Norge 15,8 øre, Sørvest-Norge 16,1 øre, Midt-Norge 3,8 øre og Vest-Norge 14,1 øre.

Fredag var maks- og minstepris i landet på henholdsvis 1,085 kroner per kWh og 1,2 øre per kWh. Samme dag i fjor var den på 70,2 øre per kWh og 21,5 øre per kWh.

Strømstøtten dekker 90 prosent av prisen over 75 øre, time for time.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS