Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
20:29:15

Nyhetsstudio

SisteMest lest
21. juli 2025, 12:03 - NTB

Storbritannia samler fire vanndirektorater til ett

Britiske myndigheter skal avskaffe det største reguleringsorganet for vann og avløp, og samle de fire ulike organene som overvåker næringen i dag.

– Det å ha fire forskjellige organer som har overlappende og motstridende oppgaver, har skapt en karusell som svikter kunder og miljøet, sier miljøvernminister Steve Reed.

Englands og Wales' privatiserte vann- og avløpsnæring er i krise. Rekordstore mengder kloakk er sluppet ut i elver og sjøer, og landets største leverandør i Thames Water er truet av konkurs.

En utredning som ble ledet av visesentralbanksjef Jon Cunliffe, la fram sin rapport mandag. Der konkluderte man med at det økonomiske forvaltningsorganet Ofwat bør erstattes.

I tillegg anbefaler rapporten at man ettergir eller utsetter en del av gjelden og bøtene til de hardest rammede selskapene. Mye av Thames Waters problem er 1,4 milliarder pund (19,2 milliarder kroner) i bøter og gebyrer for forurensning.

Vann- og avløpssektoren i England og Wales har vært eid av private, regionale vannselskaper siden 1989. I tillegg til raseri over den enorme forurensningen er mange briter bekymret for utsikten til en kraftig økning i vann- og avløpsregningen.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS