Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
02:14:49

Nyhetsstudio

SisteMest lest
17. juli 2025, 16:59 - NTB

God start for pukkellaksfellen i Tanaelva

Fellen i Tanaelva i Finnmark har tatt over 13.000 pukkellaks så langt i år.

Pukkellaksfellen i Tanaelva har dermed tatt dobbelt så mye pukkellaks på to uker som i hele fjor, skriver Miljødirektoratet i en pressemelding.

– Det er svært viktig å lykkes med å stoppe pukkellaksen fra å gå opp og formere seg i Tanaelva, for elva har et stort potensial til å produsere pukkellaksyngel, sier direktør Hilde Singsaas i Miljødirektoratet.

Hun sier at det ser ut som fellen over den 400 meter brede elva fungerer godt.

I 2023 stoppet vi bare en liten andel av de rundt 170 000 pukkellaksene som svømte opp i Tana-elva. Det ser foreløpig ut til at den nye fella, som er plassert på nytt sted i elva, fungerer langt bedre, sier Singsaas.

Så langt i år har feller tatt 29.000 pukkellaks, det meste i Finnmark. Det er lite pukkellaks ellers i landet. Fellene skal sørge for å slippe forbi atlantisk villaks og andre lokale arter.

Ved forrige invasjon av pukkellaks i 2023 ble det registrert nesten 580.000 pukkellaks i norske elver og kystområder. Rundt 250.000 av disse ble fanget.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS