Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
13:19:09

Nyhetsstudio

SisteMest lest
11. apr. 2025, 02:45 - NTB

Norge bidrar med 1,2 milliarder kroner i ny Ukraina-støttepakke

Norge er med på spleisen når Ukraina får nye droner, stridsvognminer og radarsystemer i en ny milliardpakke.

– Ukraina trenger fortsatt mer militært materiell for å beskytte seg mot russiske angrep, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) til kanalen.

Pakken, som kommer fra det britiskledede International Fund for Ukraine (IFU), er ventet å kunngjøres av Storbritannias forsvarsminister John Healey i forbindelse med et møte i kontaktgruppen for Ukraina i Brussel fredag.

Sandvik deltar på møtet.

Det britiske forsvarsdepartementet opplyser til TV 2 at pakken er verdt over 250 millioner pund. Pengene skal gå til radarsystemer, stridsvognminer og droner. Beløpet tilsvarer rundt 3 milliarder norske kroner.

– Droner og droneteknologi er en viktig del av dette, både for å beskytte kritisk infrastruktur og for bruk i frontlinjen. Sammen med en av våre viktigste allierte, Storbritannia, vil vi bidra til å sikre Ukraina betydelig flere droner, sier Sandvik.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS