Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
19:55:50

Nyhetsstudio

SisteMest lest
14. mars 2025, 18:40 - NTB

Norge avviser Russlands anklager om brudd på Svalbardtraktaten

Norge følger selvsagt Svalbardtraktaten, heter det fra Utenriksdepartementet i Oslo etter at Russland anklager Norge og Nato for å ha militarisert Svalbard.

– Svalbard er en del av Norge og en del av Nato. Norske myndigheter opptrer selvfølgelig i tråd med Svalbardtraktaten, sier Mathias Rongved, pressevakt i norsk UD, i en kommentar sendt til NTB fredag kveld.

Det var i en kunngjøring fra det russiske utenriksdepartementet fredag ettermiddag at Russland anklaget Norge for å ha militarisert Svalbard i strid med traktaten.

– Svalbard blir i økende grad trukket inn i Norges militære og politiske planlegging, som involverer USA og Nato, het det fra russisk UD.

Russland viser til at det er etablert anlegg på Svalbard som har både sivil og militær funksjon, men uten å gå i detalj.

Russisk UD opplyser videre at de har gitt uttrykk for sin bekymring under et arbeidsmøte med Norges ambassadør i Moskva, Robert Kvile.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS