Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
01:38:41

Nyhetsstudio

SisteMest lest
13. mars 2025, 12:58 - NTB

Havarikommisjonen slår alarm om falske brannalarmer i oljehelikoptre

Over en periode på ti år er det registrert over 100 falske brannalarmer i oljehelikoptre. – Et alvorlig problem, sier Havarikommisjonen.

Brannalarmene oppsto i Sikorsky S-92A-helikoptrene, som frakter oljearbeidere til oljeplattformer i Nordsjøen.

Luftfartstilsynet har registrert 122 hendelser mellom 2012 og 2021, viser en rapport fra Statens havarikommisjon. Det er anslått en feilmargin på 15 prosent i statistikken.

Bergens Tidende omtalte saken først.

Falske varsler utgjør et alvorlig problem, særlig fordi falske varsler svekker tilliten til brannvarslingssystemet, skriver Havarikommisjonen på sine nettsider.

Kommisjonen retter i rapporten kritikk mot Bristow Norway som opererte helikoptrene mens flere av alarmene gikk, samt kritikk mot Luftfartstilsynet for at de ikke fanget opp problemene.

Avdelingsdirektør Wenche Olsen i Luftfartstilsynet uttaler til BT de gjennom flere år skal ha fulgt opp disse hendelsene med Bristow, men at de nå skal gå grundig gjennom rapporten.

Bristows administrerende direktør, Sondre Nordseth bekrefter overfor BT at de har gjort flere tiltak for å forhindre fremtidige hendelser.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS