Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
23:53:50

Nyhetsstudio

SisteMest lest
19. feb. 2025, 20:26 - NTB

Høyre lover å redde Flytoget om de får regjeringsmakt

Dersom de får regjeringsmakt etter valget til høsten, lover Høyre å stanse sammenslåingen av Vy og Flytoget.

– Vi ser ingen grunn til at de to statlige selskapene skal slås sammen og konkurransen tas bort, sier Høyre-leder Erna Solberg til VG.

Overfor avisa kommer hun med et valgløfte om å stoppe sammenslåingen.

Flytoget har i utgangspunktet konsesjon til å kjøre fram til 2028, og det er derfor usikkert om regjeringen rekker å gjennomføre sammenslåingen skikkelig, ifølge Solberg. Hun mener det finnes andre løsninger på utfordringene i rushtiden i togtrafikken enn å slå selskapene sammen.

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård sier til VG at det ikke virker som at Solberg har tatt innover seg at det er utfordringer i togtrafikken – at stadig flere tar tog, og at sammenslåingen vil gi bedre plass til pendlere i hverdagen.

– Det er underlig at hun ikke ser noen nye løsninger og bare ser bakover og driver med reverseringspolitikk, sier han.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Com4
Norsk AI-teknologi halverer kjemikaliebruken og øker avlingene
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS