Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
17:46:58

Nyhetsstudio

SisteMest lest
20. sep. 2024, 04:37 - NTB

Minister: Deler til personsøkere ikke laget på Taiwan

Delene som ble brukt i de flere tusen personsøkerne som eksploderte i Libanon, ble ikke laget på Taiwan, opplyser øyas økonomiminister Kuo Jyh-huei.

– Komponentene er integrerte kretser av lav kvalitet og batterier, opplyste Kuo til journalister fredag.

Han fikk videre spørsmål om hvorvidt delene i personsøkerne som eksploderte, var laget på Taiwan.

– Jeg kan med sikkerhet si at de ikke ble laget på Taiwan, sa økonomiministeren.

Han la til at saken etterforskes.

Tidligere i uka benektet det Taiwan-baserte selskapet Gold Apollo å ha laget enheten som ble brukt i angrepet mot Hizbollah-medlemmer. Selskapets grunnlegger og styreleder, Hsu Ching-kuang, ble torsdag avhørt av påtalemyndigheten og deretter løslatt.

Gold Apollo opplyste at personsøkerne ble produsert av Budapest-baserte BAC, som hadde fått lisens til å bruke merkenavnet.

Minst 37 mennesker ble drept og flere tusen såret da hundrevis av personsøkere og walkietalkier tilhørende Hizbollah-medlemmer eksploderte henholdsvis onsdag og torsdag denne uka. Det antas at Israel sto bak angrepene, men israelske myndigheter har ikke bekreftet dette.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS