Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
14:20:32

Nyhetsstudio

SisteMest lest
23. aug. 2024, 13:25 - NTB, Redaksjonen

Mye dyrere enn ventet å restaurere seilskipet Statsraad Lehmkuhl

Oppgraderingen av selskipet Statsraad Lehmkuhl skulle koste 62 millioner kroner. Nå antas det at prisen vil bli over 30 millioner kroner høyere.

Grunnen til at budsjettet sprekker er at stålet på mastene og skipet var dårligere enn antatt, skriver Bergens Tidende.

– Kostnadssprekk som følge av merarbeid og ekstra tid i dokk gir en ny og forhåpentligvis endelig prognose på 94 millioner kroner, sier Haakon Steinar Vatle, direktør i Stiftelsen Seilskipet Statsraad Lehmkuhl, til avisen.

Skipet ble bygget i Tyskland i 1914, og er en viktig del av Bergens bybilde. Nå brukes skipet til arrangementer ved kai og til korte og lengre tokter.

Vatle sier de nå trenger 37 millioner kroner for å dekke inntektstap og de nye oppgraderingskostnadene. Foreningen Statsraad Lehmkuhls Venner har bidratt med 8 millioner kroner allerede.

– Vi trenger et spleiselag for å komme oss gjennom dette på en god måte, og det er utrolig hyggelig at venneforeningen har startet dette, sier Vatle.

Skipet skal etter planen være klar til jul.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS