Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
01:38:40

Nyhetsstudio

SisteMest lest
27. juni 2024, 12:39 - NTB

Oppdrettsselskap får milliongebyr fra staten

Eide Fjordbruk får et overtredelsesgebyr på 1,5 millioner kroner fra NVE for å ha bygget to elektriske anlegg uten å ha nødvendige tillatelser.

– Det er et alvorlig brudd på energiloven å sette i gang bygging av elektriske anlegg uten tillatelse, og det undergraver hele konsesjonsordningen, sier seksjonssjef Anne Johanne Kråkenes i Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE).

Anleggene var knyttet til fiskeoppdrett i Vestland fylke.

NVE mener Eide Fjordbruk AS har brutt bestemmelsen i energiloven paragraf 3–1 om at elektriske anlegg ikke kan bygges uten konsesjon.

Det er den tredje saken i år der direktoratet har gitt overtredelsesgebyr for manglende anleggskonsesjon.

Eide Fjordbruk tar NVE-vedtaket til etterretning og skal vurdere mulige regresskrav. Ifølge selskapet var det en av leverandørene som gjorde en feil ved elektrifiseringen av anleggene.

– Eide informerte NVE vinteren 2022 om at en leverandør var tildelt arbeidet med elektrifiseringen av de to anleggene, og at dette arbeidet inkluderte ansvar for nødvendige søknader. Eide har hele tiden gått ut fra at alle tillatelser var i orden, og vi har overfor NVE beklaget feilen som har oppstått, skriver selskapet i en epost.

Videre opplyser Eide at de også har innført skjerpede tiltak for å sikre at lignende situasjoner ikke skjer igjen.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS