Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
19:03:48

Nyhetsstudio

SisteMest lest
13. juni 2024, 07:39 - NTB

Norge får en ny superdatamaskin til KI-forskning

Norge har signert en kontrakt om en ny superdatamaskin, den kraftigste i norsk historie, ifølge regjeringen.

Hewlett Packard Enterprise Norge vant anbudet om å levere datamaskinen. Kontrakten har en verdi på 225 millioner kroner.

Superdatamaskiner som denne kan utføre store og komplekse beregninger, ofte kalt tungregning, og er betydelig raskere enn vanlige datamaskiner.

– For å henge med i KI-kappløpet, må vi være mindre avhengige av utenlandske aktører. Vi må sørge for at vi har nok regnekraft selv, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Oddmund Hoel (Sp).

I Norge har det statlig eide selskapet Sigma 2 ansvar for innkjøp og drift av de nasjonale superdatamaskinene.

– Det er avgjørende at vi investerer i regnekraft og KI-teknologi nå, for å sikre at norsk forskning ikke blir hengende bak i årene som kommer. Investeringen i den nye superdatamaskinen fra Hewlett Packard representerer et godt steg i rett retning, men det trengs mye mer, sier daglig leder Gunnar Bøe i Sigma 2.

Regjeringen har lovet å bruke en milliard kroner over fem år på norsk KI-forskning.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS