Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
19:03:48

Nyhetsstudio

SisteMest lest
12. juni 2024, 16:43 - NTB

Ungarn fordømmer EU-toll på kinesiske elbiler

Bare timer etter at EU-kommisjonen truet med straffetoll på kinesiske elbiler, uttrykker Ungarn misnøye med det landet beskriver som EUs brutale straff.

Under statsminister Viktor Orban har Ungarn blitt en viktig handels- og investeringspartner for Kina. Også her går landet i utakt med flere andre EU-medlemmer, som forsøker å gjøre seg mindre avhengig verdens nest største økonomi.

– I stedet for straffetoll, bør EU støtte den europeiske elbilindustrien, skriver det ungarske næringsdepartementet i en uttalelse.

– Vi er uenige med Europas brutale straff av kinesiske elbilprodusenter med straffetoll. Proteksjonisme er ikke svaret, heter det videre.

Ungarns misnøye kommer samme dag som EU-kommisjonen varslet opptil 38,1 prosent i ekstratoll på elbiler fra Kina dersom ikke problemer med statsstøtte løses.

De siste årene har Ungarn investert milliarder i støtte til nye batterifabrikker, blant annet for den kinesiske batterigiganten CATL. Også elbilprodusenten BYD har investert i en batterifabrikk i Ungarn.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS