Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
20:00:25

Nyhetsstudio

SisteMest lest
28. okt. 2023, 09:17 - NTB

32 personer omkom i gruvebrann i Kasakhstan

Minst 32 mennesker mistet lørdag livet i en brann i en gruve i Kasakhstan tilhørende gruvegiganten ArcelorMittal, og 14 er fortsatt savnet.

Det er andre gang på to måneder at det har vært en ulykke i en av gruvene som ArcelorMittal driver i Kasakhstan, og selskapet blir jevnlig kritisert for dårlig sikkerhet.

Regjeringen gir derfor nå ordre om at investeringssamarbeid med det store internasjonale selskapet skal avsluttes, sier president Kassym-Jomart Tokajev.

Over 200 arbeidere befant seg i Kostenko-gruva da brannen brøt ut lørdag, og 40 redningsarbeidere ble sendt til stedet.

ArcelorMittal driver et titall gruver i det sterkt forurensede sentrale industriområdet i Kasakhstan. Ifølge Tokajev har minst 100 mennesker mistet livet i ulykker i selskapets gruver.

Utvinning av jern og kull, i tillegg til olje, gass og uran står sentralt i økonomien til den tidligere sovjetrepublikken Kasakhstan. Men ulykker skjer ofte som følge av nedslitt infrastruktur og dårlig sikkerhet.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS