Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
20:28:01

Nyhetsstudio

SisteMest lest
07. sep. 2026, 13:50 - NTB

Fulle tog hele onsdag: – Jernbanen blir ekstra viktig

Kong Haralds gravferd kommer til å trekke store folkemengder til Oslo. Bane Nor forbereder seg på rushtrafikk hele dagen – og ett minutts stillhet.

– Med store omlegginger i trafikken og kollektivtrafikken over bakken i Oslo-området i forbindelse med gravferden blir jernbanen ekstra viktig, sier konserndirektør for trafikk Tonje Wikstrøm Frislid i Bane Nor i en pressemelding.

Det å opprettholde togtrafikken har betydning for sikkerheten, påpeker hun.

– Politiet har understreket at det er særlig viktig at jernbanen opprettholder normal drift denne dagen for å sikre framkommelighet og håndtere de forventede store menneskemengdene på en trygg måte.

Alle støyende arbeider skal stanses mens gravferden pågår. Klokka 13 skal ett minutts stillhet markeres over hele landet – også i kollektivtrafikken.

– På våre stasjoner, kontorer og andre steder oppfordrer vi til ett minutts stillhet der det er mulig, så lenge det ikke påvirker sikkerheten eller togtrafikken. På stasjonene bruker vi høyttaleranleggene i forkant av klokka 13.00 for å informere om ett minutts stillhet, opplyser Frislid.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Statens vegvesen
Her kobles BIM, dronedata og GIS tettere på veibyggingen
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS